Our People

The Teaching School Hub Team

Thumbnail [100%x225]

Cathryn Mortimer

Director of Arthur Terry Teaching School Hub

Thumbnail [100%x225]

Tracy Williams

ECF Lead

Thumbnail [100%x225]

Simon Roberts

NPQ Lead

Thumbnail [100%x225]

Jo-Ann Murphy

Teaching School Hub administrator

The SCITT Team

Thumbnail [100%x225]

Paul Withey

SCITT Lead, PGCE Tutor, Subject pedagogy lead for Science

Thumbnail [100%x225]

Joe Gavin

PGCE Lead

Thumbnail [100%x225]

Jane Embleton

Primary Lead, PGCE Tutor

Thumbnail [100%x225]

Robert Bloomfield

PGCE Tutor, Subject pedagogy lead for Geography

Thumbnail [100%x225]

Victoria Cooper

Subject pedagogy lead for RE

Thumbnail [100%x225]

Donna Horspool

Subject pedagogy lead for PE

Thumbnail [100%x225]

Tom Manners

PGCE Tutor, Subject pedagogy lead for Maths

Thumbnail [100%x225]

Craig Scott

PGCE Tutor, Subject pedagogy lead for English

Thumbnail [100%x225]

Dave Woodcraft

Subject pedagogy lead for History

Thumbnail [100%x225]

Tracy Williams

Subject pedagogy lead for Languages

National Leaders of Education (NLE)

Thumbnail [100%x225]

Richard Gill

Chief Executive Officer (CEO)

The Arthur Terry Learning Parntership

Thumbnail [100%x225]

Anna Balson

Director of Education, Primary

The Arthur Terry Learning Parntership

ATLP School Improvement Team

Thumbnail [100%x225]

Anna Balson

Director of Education, Primary

The Arthur Terry Learning Parntership

Thumbnail [100%x225]

Cathryn Mortimer

Director of Arthur Terry Teaching School Hub

Thumbnail [100%x225]

Simon Roberts

School Improvement Lead. Secondary

Thumbnail [100%x225]

Nicola Gould

Deputy Headteacher

Thumbnail [100%x225]

Helen Hastilow

School Improvement Lead. Primary

Thumbnail [100%x225]

Tracy Williams

Specialism: Languages

Thumbnail [100%x225]

Wayne Perry

Specialism: Data insight, systems and assessment

Specialist Leaders in Education (SLE)

Thumbnail [100%x225]

Tom Alley

SLE Leadership and management of Maths

Stockland Green

Thumbnail [100%x225]

Adele Ashton

SLE Leadership and management of Maths

Fairfax

Thumbnail [100%x225]

Sue Bailey

SLE Safeguarding

Arthur Terry

Thumbnail [100%x225]

Kelly Bates

SLE EYFS, Phonics

Willows Primary

Thumbnail [100%x225]

Bob Bloomfield

SLE Secondary Humanities and ITT

Arthur Terry

Thumbnail [100%x225]

Sarah Cardwell

SLE Secondary Humanities

Stockland Green

Thumbnail [100%x225]

Matthew Coles

SLE Maths, Whole school data

Waverley Secondary

Thumbnail [100%x225]

Terri Coombs

SLE Primary ICT

Mere Green Primary

Thumbnail [100%x225]

Steve Cooper

SLE Leadership and management of humanities

Arthur Terry

Thumbnail [100%x225]

Josephine Evanson

SLE EYFS

Slade Primary

Thumbnail [100%x225]

Joanne Fairclough

SLE Teaching and Learning, Leadership

Greenwood Academy

Thumbnail [100%x225]

Joe Gavin

SLE Secondary English and ITT

Arthur Terry

Thumbnail [100%x225]

Rosalind Geillis

SLE Psychology, Teaching and Learning and Cognitive Science

Arthur Terry

Thumbnail [100%x225]

Jenna Gilfeather

SLE Primary Computing

Slade Primary

Thumbnail [100%x225]

Sarah Griffiths

SLE SEND, Inclusion

Slade Primary

Thumbnail [100%x225]

Donna Horspool

SLE Secondary PE

Arthur Terry

Thumbnail [100%x225]

Diane Hyde

SLE Primary Maths

Willows Primary

Thumbnail [100%x225]

Emily Johnston

SLE Primary curriculum planning and leadership

Hill West Primary

Thumbnail [100%x225]

Danny Jones

SLE Primary English

Slade Primary

Thumbnail [100%x225]

Jaz Khan

SLE Behaviour, Attendance and Safeguarding

Slade Primary

Thumbnail [100%x225]

Matthew Kinsella

SLE Secondary Design and Technology

Arthur Terry

Thumbnail [100%x225]

Katerina Lee

SLE Secondary Drama, Assessment

Stockland Green

Thumbnail [100%x225]

Tom Manners

SLE Secondary Maths and ITT

Arthur Terry

Thumbnail [100%x225]

Eileen Mawdsley

SLE EAL and whole school literacy

Hamstead Hall

Thumbnail [100%x225]

Patrick Mcarthy

SLE Secondary English and whole school literacy

Stockland Green

Thumbnail [100%x225]

Melios Michael

SLE Secondary Maths

Hamstead Hall

Thumbnail [100%x225]

Wayne Perry

SLE Data insight, systems and assessment

Arthur Terry

Thumbnail [100%x225]

Simon Roberts

SLE Secondary Leadership and Management, Curriculum Planning, Cognitive Science

ATLP

Thumbnail [100%x225]

Karen Robinson

SLE Leadership and management of Maths

Coleshill School

Thumbnail [100%x225]

Natalie Ryan

SLE Secondary English

Stockland Green

Thumbnail [100%x225]

Kristina Shakeshaft

SLE Secondary RE, Metacognition

Arthur Terry

Thumbnail [100%x225]

Lis Sheridan

SLE Secondary Leadership and Management

Coleshill School

Thumbnail [100%x225]

Michelle Spires

SLE SEND and Inclusion

Mere Green

Thumbnail [100%x225]

Vanessa Stewart

SLE Leadership and management of Science

Arthur Terry

Thumbnail [100%x225]

Julie Thomas

SLE Early Years – Nursery

Slade Primary

Thumbnail [100%x225]

Debbie Tremble

SLE Leadership and management of English

Coleshill School

Thumbnail [100%x225]

Charlotte Vernon

Leadership and Management of Humanities

Stockland Green

Thumbnail [100%x225]

Shane Walsh

SLE Leadership and management of Maths

ATLP

Thumbnail [100%x225]

Rhian Warrack

SLE Primary leadership and management

Hill West Primary

Thumbnail [100%x225]

Tracy Williams

SLE Leadership and management of MFL

ATLP

Thumbnail [100%x225]

Paul Withey

SLE Secondary Science and ITT

Arthur Terry

Thumbnail [100%x225]

Dave Woodcraft

SLE Secondary History

Coleshill School